Jak rozmawiać z dzieckiem? Dobro i zło - recenzja książki z serii Dzieci Filozofują

Dobro i zło. Co to takiego? Książka, która pojawiła się u nas z polecania Pani Bibliotekarki.

Czy książeczka zachwyca super kolorowymi ilustracjami? – Nie...

Czy ma zabawne wierszyki? – Nie…

Po co więc ją czytać? Przekonajcie się sami.

Jak wytłumaczyć dzieciom co jest dobre, a co złe?

Książka Seri Dzieci Filozofują „Dobro i zło, co to takiego?” to sześć ważnych pytań, które pomogą dzieciom zdefiniować dobro i zło. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale już z młodszymi dziećmi można próbować podejmować dyskusję.

Tej dziecięcej pozycji nie da się przeczytać jak zwykłej książki od deski do deski przed spaniem.

Pierwszy z sześciu rozdziałów zatytułowany „Prawo” został poświęcony pytaniu „Czy możesz kraść jedzenie?”. Oczywistą nasuwającą się odpowiedzią jest: No jasne, że nie wolno! Jednak w tej książce nic nie jest oczywiste. A gdybyś miał umrzeć z głodu, to można kraść jedzenie czy nie? Właśnie z takimi zagwozdkami mierzą się dzieciaki.

Jak wytłumaczyć dzieciom co to jest dobro i zło

 Jak czytać rozdziały? Nie jest to takie oczywiste, ponieważ każda ze stron zawiera jedną odpowiedź na główne pytanie oraz zestaw pytań stanowiących kontrargumenty. I tu rola rodzica ogranicza się do czytania treści, uważnego słuchania i naprowadzania burzliwych dyskusji na odpowiednie tory, tak aby płynnie przechodzić między pytaniami. Wbrew pozorom jest to dosyć trudna sztuka, ale wierzcie mi, że wspaniale jest się zamienić rolami i zamiast być zasypywanym pytaniami 6-cio latka, samemu zadawać pytania. Dzieci naprawdę potrafią zaskoczyć odpowiedzią.

Każdy z rozdziałów kończy się podsumowaniem. I tam również nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadanie pytania, a dodatkowo poznajemy główne powody, którym służyło postawione pytanie. 

Ta pozycja to także dobry materiał do rozmowy, gdy dziecko kradnie, bądź zostanie okradzione.

Gdy dziecko kradnie

Książka jest nie łatwa do przebrnięcia, nie dlatego, że jest nudna, ale wymaga dużego skupienia i uwagi od dzieci oraz rodzica. Po przerobieniu każdego z sześciu pytań:

- Czy można kraść jedzenie?

- Czy zawsze powinieneś robić to, na co masz ochotę?

- Czy powinieneś pomagać innym?

- Czy musisz być miły dla innych?

- Czy powinieneś zawsze wszystko mówić?

- Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców?

chłopcy zrobili sobie, a przy okazji mi, totalny galimatias w głowie. Jednocześnie wspólnie poukładaliśmy hierarchię wartości oraz dotarliśmy do sedna wielu trudnych spraw.

Jest to pozycja dla rodziców, którzy chcą prowadzić dialog z dziećmi. 

Wszakże budowanie relacji z dzieckiem powinno opierać się na wspólnej rozmowie, a nie monologu, którym rodzice często zasypują dzieciaki. Pomóżmy dzieciom odkrywać świat, będąc przewodnikiem, a nie narzucajmy im z góry naszej wizji świata. Dając im przestrzeń i prowadząc dialog mogą nas niejednokrotnie mile zaskoczyć.

W naszej ofercie znajdziesz narzędzia wspierające Twoją komunikację z dzieckiem, dające bezpieczną przestrzeń do dialogu i stymulujące rozwój inteligencji emocjonalnej.

Karolina Wachel

Zapraszamy do Przygody Listowej, wciągającej historii o przygodach Tinki i Florka w odcinkach wysyłanych tradycyjnym listem od bohatera! Przesyłka jest personalizowana i to Ty masz pełny wpływ na zakres personalizacji! Jeśli chcesz wypróbować taka formę edukacyjnej zabawy polecamy Pakiet Startowy w promocyjnej cenie!

 

Jagodowy Stempel blog