Jak pisanie może pomóc dzieciom obniżyć poziom stresu i napięcia emocjonalnego

Co daje nam pisanie i co właściwie mamy pisać?

Uczymy się pisać od najmłodszych lat. Jest to jedna z podstawowych umiejętności pomagająca nam funkcjonować w świecie.

Pisanie to nie tylko komunikacja czy ćwiczenie ręki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że pisanie ma olbrzymią wartość nie tylko pod względem twórczości artystycznej.

Często psycholodzy podczas prowadzenia terapii zalecają pisanie dzienników. W pisaniu możemy jednak doszukać się czegoś więcej i tym samym zacząć korzystać z pisania ekspresywnego.

Pisanie ekspresywne nie polega na prowadzeniu dziennika. To technika pisania krótkich tekstów, która pomaga ludziom zrozumieć emocje, których doświadczają w życiu, i ułatwia radzenie sobie z nimi. Potocznie mówiąc, to przelewanie złych uczuć i doświadczeń na papier. Według badań naukowych takie pisanie przynosi odczuwalną ulgę i wprowadza porządek w naszych myślach odciążając tym samym psychikę.

Z pisania ekspresywnego korzystają dorośli, pomaga im to w radzeniu sobie ze stresem, ale również w oswajaniu traumatycznych i trudnych przeżyć emocjonalnych. Takie przelanie negatywnych uczuć i swoich doświadczeń na papier pomaga oczyścić umysł i sprzyja rozwiązywaniu problemów. Wystarczy 10-15 minut dziennie „wyżalenia się” kartce papieru i człowiekowi robi się lżej na duszy.

Wspaniałym i do tego prostym narzędziem do nauki pisania ekspresywnego są listy!

ilustrowany list do dziecka

pisanie listów do dzieci

Dzięki listom możemy przemycić tą technikę dzieciom i ułatwić im tym samym redukcję stresu i napięcia emocjonalnego. W dzisiejszych czasach, wydarzenia towarzyszące pandemii – izolacja, zmiana trybu życia, jest stresująca niemalże dla każdego. Coraz więcej dzieci potrzebuje wsparcia w radzeniu sobie z narastającym stresem i przeżyciami emocjonalnymi, które często nie są adekwatne do wieku dziecka, a tym samym zaczynają przytłaczać małe, niedojrzałe główki.

Jak zacząć pisać listy z dzieckiem? – stwórz z tego zabawę!

Pisanie listów może być świetną, wciągającą zabawą dla dzieci. Możecie zacząć od krótkich liścików z żartami czy zadaniami 😊 Jagodowy Stempel przygotował Jagodową Przygodę Listową idealną do zaangażowania dziecka w pisanie listów. Może to być zalążek wprowadzenia pisania ekspresywnego. Przesyłki od Jagodowego Stempla to personalizowane listy od bajkowego bohatera.

Florek pisze list

O leśnych bohaterach piszących listy do dzieci możecie poczytać w ilustrowanych opowiadaniach dostępnych – TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy do wypróbowania Jagodowej Przesyłki u Was w domu. Zamówić taka przesyłkę możesz - TUTAJ.

Tinka pisze list

Taki wyobrażony, listowy powiernik może odciążyć przytłoczone główki dzieci. One lubią zwierzać się komuś w ich wieku, komuś kogo nie spotkają na szkolnym korytarzu i kto nie wypapla ich sekretów. Wspólnie uda się zadbać o poprawienie kondycji psychicznej naszych dzieci, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych trudnych czasach. Dodatkowo dzięki pisaniu listów wyrabiamy w dzieciach zdrowe nawyki „uwalniania” się od przykrych przeżyć. Niejednokrotnie łatwiej jest przelać myśli na papier niż opowiedzieć o swoim problemie komuś dorosłemu. Dlatego warto samemu pisać i wyrabiać taki nawyk u dzieci, to pomaga oswajać lęki, radzić sobie z problemami i niwelować stres.

 

Karolina Wachel

Zapraszamy do Przygody Listowej, wciągającej historii o przygodach Tinki i Florka w odcinkach wysyłanych tradycyjnym listem od bohatera! Przesyłka jest personalizowana i to Ty masz pełny wpływ na zakres personalizacji! Jeśli chcesz wypróbować taka formę edukacyjnej zabawy polecamy Pakiet Startowy w promocyjnej cenie!

 Jagodowy Stempel blog