Złość

Emocji, których rozpoznawać powinno nauczyć się dziecko, jest bardzo dużo. Najczęściej instynktownie dzielimy je na te pozytywne typu radość, miłość i te negatywne, takie jak złość czy smutek. Jednakże tak naprawdę żadna z emocji nie jest negatywna. Należy je rozpatrywać bardziej w kategorii trudnych emocji.

Zdecydowanie jedną z najtrudniejszych emocji jest złość. Często dorośli mają problem, aby nad nią zapanować, ale wymagamy od dzieci, żeby bezwzględnie się jej wystrzegały.

Czy złość jest nam do czegokolwiek potrzebna?

Spróbujmy wyobrazić sobie świat bez złości. Piękny i radosny. Dzieci robiłyby wszystko, co się im każe, w końcu nic by ich nie złościło. Tak samo my dorośli – zgadzalibyśmy się na to, czego inni od nas oczekują, przecież nic by nam nie przeszkadzało. Pozbawilibyśmy się hamulca w postaci złości. Uczucie, które tak często negujemy, które tak często wyrządza tyle kłopotów, ogarnia nas przecież wtedy, kiedy coś nam przeszkadza, kiedy czujemy się atakowani, albo padliśmy ofiarą jakiejś niesprawiedliwości.

Istotne jest więc nie to, aby nie czuć złości, a to, aby wyrażać ją w zdrowy i bezpieczny sposób.

Powinniśmy nauczyć nie tylko nasze dzieci, ale i siebie samych jak rozpoznawać zbliżający się napływ złości. Dzieci powinny wiedzieć, że jest to uczucie, jakby malutki płomień zagościł w naszej klatce piersiowej. Jeśli nie ugasimy go w porę, to będzie się rozprzestrzeniał powodując zniszczenia.

Designed by Freepik

Kiedy dojdzie do wybuchu, możemy kogoś skrzywdzić – obrazić, krzyczeć, a nawet coś uszkodzić. Często zdarza się, że w złości robimy coś, czego później bardzo żałujemy. Nie bójmy się o tym mówić. Rozwój inteligencji emocjonalnej jest istotny już od najmłodszych lat. Pomóżmy naszym dzieciom uzyskać stabilność emocjonalną na przyszłość.

 

Pamiętajmy również, że całe dzieciństwo to proces nauki. Jeśli ostatecznie nie uda się zapanować nad złością i dojdzie do wybuchu, wyciągnijmy z tego lekcję, a następnym razem będzie łatwiej.

 

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uśpienie złości, o których warto przypominać:

- oddychaj głęboko, wciągaj powietrze nosem, zatrzymuj i wydychaj lekko rozchylonymi ustami.

- policz do dziesięciu, albo od dziesięciu do jednego,

- przestań myśleć o tym, co cię uraziło i poszukaj zajęcia, które ci w tym pomoże,

- powtarzaj sobie „zimne myśli” np: spokojnie, poradzę sobie z tym, przeżyję to, to nie jest  warte tego, złoszczenie nic nie pomoże, on tylko chce mnie zdenerwować itp

- znajdź aktywność fizyczną, aby dać upust złości,

- krzycz bez wydawania głosu

- ściskaj lub uderzaj w poduszkę

- po prostu rusz dalej, nie rozmyślaj o problemie mimo, że on nadal istnieje

- kiedy się uspokoisz, opowiedz komuś, dlaczego się zezłościłeś

- jeśli zdarzy ci się wybuchnąć ze złości – przeproś.

- czasem warto zdecydować się na elastyczne rozwiązanie, co oznacza, że musisz zgodzić się na coś, co troszkę różni się od tego, czego pragniesz.

Karolina Wachel

Jeśli szukasz sposobów na kształtowanie pozytywnych relacji z dzieckiem, potrzebujesz wsparcia w trudach rodzicielskich lub czujesz, że możesz wesprzeć innych - dołącz do naszej grupy na Facebooku „Strefa Rodzica” – pomóżmy sobie wzajemnie.