Co robić gdy dzieci się kłócą ?

Jako mama dwójki dzieci niejednokrotnie doświadczam kłótni synów. Są to sytuacje frustrujące i często ukazujące rodzicielską bezradność. Kłótnie w rodzeństwie wynikają z najróżniejszych powodów. Jak więc znaleźć złoty środek i pomóc dzieciom w budowaniu porozumienia?

Sedno problemu najczęściej tkwi w trudnych emocjach takich jak złość.

Dorośli często nie radzą sobie ze złością, a dzieci tym bardziej mają z nią problem. Punkty zapalne prowadzące do kłótni w rodzeństwie bywają błahe, a rodzic włączający się w szczytowym momencie awantury często zamiast łagodzić spór, po prostu go zaognia.

Kiedy jesteśmy zmęczeni wiecznymi awanturami, krzykami i płaczem mamy mniejszą cierpliwość i sami szybciej wybuchamy w skutek kolejnej dziecięcej awantury, która często naszym zdaniem jest awanturą „o nic”.

Jednakże każda z kłótni w rodzeństwie ma swoje podłoże i nie jest spowodowana niczym. Często spotykam się z opinią rodziców, którzy żalą się, że mówią, tłumaczą, proszą, a dziecko i tak nie słucha. Zwracam wówczas uwagę, że jako rodzice mamy już opracowany „schemat” rozmowy z dzieckiem. Używamy tych samych argumentów, które być może w proponowanej przez nas formie nie są akceptowane przez dziecko. Często również z braku sił, pomysłów lub ze zwyczajnej bezradności sięgamy po najgorsze z możliwych narzędzi – krzyk.

Jak rodzice mogą wspierać siebie i dzieci w rodzinnych kłótniach?
jak wesprzeć dzieci w kłótni?

Skutecznym narzędziem pomagającym podjęć pracę nad budowaniem porozumienia między rodzeństwem jest list od Tinki lub Florka oferowany przez Jagodowy Stempel.

Proste narzędzie do rozwiązywania konfliktów pomiędzy dziećmi!

Personalizowany list do Twojego dziecka pisany przez bajkowego bohatera, który również jest dzieckiem i właśnie pokłócił się z rodzeństwem! Forma listu i pokazania sytuacji z perspektywy innego dziecka zachęca do czytania i angażuje dziecko. Dzięki temu przekaz ma szansę skutecznie dotrzeć do małego odbiorcy.

 

Z listowej opowieści dowiemy się czym jest złość, dlaczego się złościmy, jak wygląda kłótnia z różnych punktów widzenia, dlaczego rodzeństwo potrafi nas tak mocno zdenerwować, ale co najważniejsze pomaga znaleźć sposób na porozumienie. Znajdziemy tam opis sytuacji, w której kłócące się rodzeństwo zauważa jak ważna jest cierpliwość, empatia, umiejętność słuchania i zrozumienia oraz informację, że na kłótnie składa się wiele czynników. Co ważniejsze te czynniki można rozpoznawać i odpowiednio reagować wcześniej. Dzieci dowiedzą się również, że wybuch złości może zdarzyć się każdemu, ale konieczne jest wzięcie za to odpowiedzialności i przeproszenie drugiej strony.

jak opanować złość, kłótnie dzieci

Pomoce pomagające opanować złość zanim wybuchnie kłótnia!

Jagodowy Stempel do listu o złości i kłótni w rodzeństwie dołącza również rysunkową mandalę - kolorowankę relaksacyjną oraz śnieżynkę self-reg – to narzędzie do uspokajania, samoregulacji, czyli narzędzie pomagające odzyskać równowagę, uczące dziecko jak zapanować nad złością i nie narobić sobie i innym nieprzyjemności.

W sytuacjach kryzysowych, w których, jako rodzice doskonale wiemy skąd się biorą kłótnie w rodzeństwie (np. zazdrość, walka o uwagę rodzica itp.) Jagodowy Stempel, chcąc jeszcze lepiej spersonalizować proponowane narzędzie, daje możliwość konsultacji z Trenerem Rodzicielskim. Dzięki takim konsultacjom możliwe jest stworzenie unikatowego Postscriptum, w którym zawrzemy dodatkowe rady lub słowa wsparcia dla dziecka.

Całe narzędzie pracy nad złością i budowaniem porozumienia między rodzeństwem jest dzięki temu dopasowane do indywidualnych potrzeb rodzica. Dzięki dodatkowemu wsparciu daje możliwość znalezienia punktu zapalnego prowadzącego do kłótni w rodzeństwie i wyeliminowaniu go.

Praca nad emocjami to ciężka sprawa, ale z odpowiednimi narzędziami i wsparciem staje się łatwiejsza i bardziej efektywna.

Karolina Wachel

Jeśli szukasz sposobów na kształtowanie pozytywnych relacji z dzieckiem, potrzebujesz wsparcia w trudach rodzicielskich lub czujesz, że możesz wesprzeć innych - dołącz do naszej grupy na Facebooku „Strefa Rodzica” – pomóżmy sobie wzajemnie

 

Jagodowy Stempel blog