O tym, jak Tinka i Florek pokonali jesienną chandrę

listy do dzieci

Kolorowe, jesienne opowiadanie o Tince i Florku - przeskakiwaczach, którzy szukają wśród dzieci listowych przyjaciół! Komunikują się z dziećmi tylko za pomocą tradycyjnych listów. Chętnie wyślą list także do Was! Poczytajcie jak poradzili sobie z pochmurnym humorem jesiennym :)

 

Tinka i Florek smutni przy oknie

Wakacje skończyły się już jakiś czas temu, a krajobraz w Jagodowym Lesie zaczął się zmieniać. Ciepłe letnie dni stały się wspomnieniem. Teraz słoneczko ledwo przebijało się zza chmur. Było dużo chłodniej niż latem. Obraz wydawał się zamglony, rano było długo szaro, a wieczorem szybciej robiło się ciemno. Tinka i Florek zrezygnowani zaczęli więcej czasu spędzać w domu. Pogoda była taka, że w ciągu dnia zapalali świeczkę, żeby trochę rozjaśnić pokój. Tego dnia bliźniaków odwiedziła Lola, ich przyjaciółka, którą poznali i której pomogli podczas Wielkiego Święta Wspomnień.

– Ale szaruga – narzekała Tinka.

– Nie lubię jesieni – odpowiedział Florek.

– Co w was wstąpiło? – zdziwiła się Lola – Przecież jesień jest piękna! Pewnie macie jesienną chandrę. Ubierajcie się szybko i chodźcie ze mną – zarządziła, wyciągając przyjaciół z ponurego pokoju.

Jagodowy Las, do którego się udali, wyglądał zupełnie inaczej niż latem. Jednak Lola była zachwycona:

– Spójrzcie, jakie kolory przybrały liście! Znalazłam już bordowe, złote a nawet pomarańczowe. Zrobię z nich piękną ozdobę w swoim pokoju. Część zamknę pomiędzy kartkami książki, żeby uschły i cieszyły moje oczy jeszcze długo. – Lola spojrzała na Tinkę i Florka, którzy nieco markotnie poruszali się za nią. – O nie, nie moi kochani, dosyć tej chandry – powiedziała, po czym chwyciła ich za ręce i razem zanurkowali w liściasty stos. Podrzucała różnokolorowe liście, które mieniły się w delikatnie przebijającym się jesiennym słoneczku. Tince i Florkowi tak się spodobało, że ich miny od razu zmieniły się w duże uśmiechy. Zaczęli ganiać się po leśnej polanie, nurkując co jakiś czas w stos liści. Dołączyły do nich wiewiórki, które dodatkowo wyszukały trochę żołędzi na zimę.

– Żołędzie! – wykrzyczała Lola – Uwielbiam robić jesienne ludziki.

Florek i Tinka robią ludziki z żołędzi i kasztanów

Tinka i Florek przypomnieli sobie, co jest potrzebne i nazbierali razem całe mnóstwo żołędzi, kasztanów, liści, jarzębiny – tych pięknych dobrodziejstw jesieni. Florek znalazł nawet okazałego  grzyba – prawdziwka. Minęli też sporo muchomorów -ślicznych, na białej nóżce i z czerwonym kapeluszem w białe kropki. Jednak wszyscy doskonale wiedzieli, że ten rodzaj grzyba jest bardzo szkodliwy, wręcz trujący. Dlatego też podziwiali muchomory z daleka, ale nikt ich nie dotykał.

Zabawy w jesiennych liściach

W drodze powrotnej spotkali jeża, który na swych kolcach niósł kolorowe liście. Okazało się, że były mu one potrzebne nie do ozdoby, ale do budowania gniazda, żeby przetrwać zimę. Jesień dla zwierząt w lesie to ciężki czas, mają wówczas wiele pracy. Szukają zapasów na zimę, zabezpieczają swoje norki, dziuple i gniazda, żeby zimą móc przeżyć. Ty też możesz pomóc jeżom przetrwać jesień i przygotować się do zimowej hibernacji. Nie wolno ich karmić, ale pojemniczek z wodą bardzo im pomoże. Możesz zostawiać go przy swoim ogródku.

Jesień w lesie - Jagodowy Las

– Oho, widzę, że odnaleźliście w lesie jesień i dobre humory – powiedziała mama, kiedy zobaczyła całą trójkę uśmiechniętą, z mnóstwem kasztanów, żołędzi i pozostałymi  skarbami lasu.

– Będziemy robić jesienne ludki – powiedziała z radością Tinka.

Teofil uszykował odpowiednie narzędzia i wszyscy razem zabrali się do robienia kasztanowych ludków, żołędziowych zwierzątek i innych jesiennych ozdób. Florentyna zrobiła dla każdego pyszne kakao z piankami. Tinka i Florek spędzili wieczór na wspólnej zabawie wśród kolorowych liści, kasztanów i żołędzi, a potem zjedli pyszny placek z powidłami i na dobre zapomnieli o jesiennej chandrze.

Karolina Wachel

Pobierz opowiadanie jako plik pdf

Jeżeli chcesz dostawać powiadomienie na skrzynkę mailową o najnowszym ilustrowanym opowiadaniu - zapisz się, zostawiając swój email na pasku na samym dole strony!

* jeśli otworzyłaś/-eś tę stronę na urządzeniu mobilnym bezpośrednio z Facebooka, pobieranie pliku może nie działać prawidłowo; chcąc pobrać plik należy nacisnąć "Więcej opcji" (trzy-kropki) w prawym górnym rogu a następnie wybrać opcję "Otwórz w przeglądarce"

Florek pisze list

Kliknij i zamów Jagodową Przesyłkę od Tinki albo Florka! Zobacz co się stanie jak Twoje dziecko odkryje w skrzynce na listy kopertę zaadresowaną do siebie od bohatera bajki! Cala oferta listów znajduje się TUTAJ :)