Przeskakiwacze - kto to taki?

Historie dla dzieci z Jagodowego Lasu

listy do dzieci

Drogie dziewczynki i chłopcy,
Poznajcie maleńkie istotki o bardzo wielkich sercach i szerokich uśmiechach. Mowa tu o stworzonkach, które w dużym stopniu przypominają ludzi, a raczej bardzo, bardzo miniaturowych ludzi! Oprócz wzrostu, jest też pomiędzy nami sporo istotnych różnic.

Pochodzą z lasu, ale coraz częściej przeprowadzają się, do zamieszkałych przez ludzi okolic. Są bardzo ciekawi tego jak żyjemy, co lubimy i co jest dla nas ważne, ale ponad wszystko przyciągają je dzieci! Uwielbiają dzieci, Wasze zabawy i pomysły, Waszą ciekawość świata i chęć doświadczania! Chcą być blisko i lepiej Was poznać.

To nie elfy, skrzaty ani gnomy - to przeskakiwacze. Istoty, które mają mnóstwo energii, poruszają się błyskawicznie skacząc z miejsca na miejsce na różne odległości. Nie jesteśmy w stanie łatwo dostrzec ich gołym okiem, ponieważ oprócz tego, że są bardzo szybcy to mają ochronną umiejętność wtapiania się w otoczenie - trochę jak kameleony.
Jeśli jesteście ciekawi to przeczytajcie kilka faktów o świecie przeskakiwaczy ...
Jagodowy Las przeskakiwacze
Krótka historia rasy
Podobno kiedyś, bardzo dawno temu, przeskakiwacze żyli w dużych osadach w puszczy (ale już nikt tego dobrze nie pamięta). Kiedy powstawało coraz więcej naszych miast, bardzo zaciekawili ich ludzie, sposób życia, to że jesteśmy tacy podobni, byli też bardzo ciekawi naszych wynalazków (maszyny, pojazdy, technologie).

Czasem jeszcze można spotkać przeskakiwaczy żyjących w lasach (są to głównie trudno dostępne lasy i rezerwaty przyrody). Ich wioski, nie tak duże jak kiedyś, znajdują się na wysokich drzewach, są ukryte wśród konarów i liści.

Krążą legendy, że w jakimś prastarym lesie, w niedostępnych gęstwinach znajduje się pierwotna osada (albo jej część), w której kilku starannie wybranych przeskakiwaczy strzeże pradawnej księgi, w której zawarta jest historia i tajemnice ich rasy. Ale nikt nie wie, czy to prawda.
Przyroda 

Przeskakiwacze są bardzo związane z naturą, dbają

Tinka z mrówką

o przyrodę, znają bardzo dużo gatunków roślin i zwierząt, a przede wszystkim ich zwyczaje. Żyją w przyjaźni ze zwierzętami. Potrafią się z nimi komunikować. Przeskakiwacze interesują się życiem lasu, dbają o zwierzęta, wiedzą co jest dla nich dobre a co im szkodzi. 

Nie posiadają domowych zwierząt tak jak my. Dzięki temu, że umieją się doskonale porozumiewać to zwierzęta często wykonują dla nich konkretne zadania. Czasem podróżują na grzbiecie ptaka czy jelenia w dalekie zakątki lasu. Czasem proszą mrówki o pomoc w przeniesieniu jedzenia do spiżarni, a czasem dzięcioła o pogłębienie dziupli na większe mieszkanie. Zwierzęta zajmują się też dostarczaniem poczty. 

sowy ręcznie rysowane
Długość życia

Przeskakiwacze żyją dużo dłużej niż ludzie (cztery razy dłużej), ale poszczególne etapy ich rozwoju trwają proporcjonalnie do naszych etapów, czyli są dziećmi cztery razy dłużej niż my (jeśli mają teraz 11 lat to znaczy, że żyją już co najmniej 40 ludzkich lat!!!).

Przez cały czas się czegoś uczą, zdobywają doświadczenie, dlatego są bardzo samodzielne, mogą sami podróżować, mimo że nadal są dziećmi. Przez tak długie dzieciństwo mają okazję wiele rzeczy spróbować i się nauczyć, dlatego mogą mieć wiele różnych zainteresowań i umiejętności. Mają na to po prostu dużo więcej czasu niż my.

Rodzina

Stosunki rodzinne są bardzo ważne i pielęgnowane. Przeskakiwacze mają rodziców, babcie, dziadków, wujków podobnie jak my i mają też bardzo wielu kuzynów żyjących w różnych zakątkach Ziemi. Dzieci przeskakiwaczy oczywiście też mają siostry i braci, więc mają zupełnie podobne do Was wyzwania dotyczące relacji w rodzeństwie. Cały czas uczą się regulować emocje i poznają siebie i swoje uczucia.

Edukacja

W świecie przeskakiwaczy są domowe żłobki (jedna mama zajmuje się grupką maluchów), są leśne przedszkola i szkoły. Znajdują się w lasach, w bardzo starych drzewach. Uczą się głównie rzeczy związanych z przyrodą i lasem np. zielarstwo, alchemia, fauna i flora różnych terenów, meteorologia, cykle przyrody itd. Dwa dni w tygodniu spędzają w Waszych szkołach albo przedszkolach! Podpatrują Wasze zabawy i lekcje i uczą się świata ludzi.

drzewa i ich liście ręcznie rysowane
Obowiązki domowe

O tak! Przeskakiwacze utrzymują porządek w swoich pokojach i pomagają rodzicom w róznych obowiązkach domowych. Są odpowiedzialni za to by rośliny w ich pokojach były podlewane i mają "dyżury opiekuna zwierząt". Parami chodzą po okolicy i sprawdzają, czy jakieś zwierzę nie potrzebuje pomocy. Jeśli takie znajdą – pomagają mu.

Zachęcamy Was do poszukiwania i odkrywania śladów pozostawionych po przeskakiwaczach. Może ten żołądź leżący na podłodze w przedpokoju wypadł z plecaka jakiemuś przeskakiwaczowi? Ten listek na stole w kuchni to może też sprawka tych ciekawskich istotek? 

Drużyna Jagodowego Stempla

 

Zapraszamy do Przygody Listowej, wciągającej historii o przygodach Tinki i Florka w odcinkach wysyłanych tradycyjnym listem od bohatera! Przesyłka jest personalizowana i to Ty masz pełny wpływ na zakres personalizacji! Jeśli chcesz wypróbować taka formę edukacyjnej zabawy polecamy Pakiet Startowy w promocyjnej cenie!

 

Listy do dzieci