Opiekun subskrypcji

Przyjaźń – każdy z nas marzy o prawdziwym przyjacielu,

na którego zawsze można liczyć, który w potrzebie wyciągnie pomocną dłoń. W dostępnych na rynku książeczkach dziecięcych ten motyw jest często opisywany. Można trafić na wiele pozycji o lukrowo – cukierkowej IDEALNEJ przyjaźni. Mają uczyć nasze dzieci jak to fajnie mieć kogoś zwanego przyjacielem od serca.

Życie jednak często weryfikuje ten obraz. Nie ma ludzi idealnych, więc nie istnieje też książkowa przyjaźń. Jednak nie chciałabym uczyć dzieci, że świat jest zły, a ludziom nie można ufać, bo sama tak nie uważam.

Zdarza się jednak,

że synek przychodzi do mnie i sam mówi, że jego przyjaciel nie jest już jego przyjacielem, bo nie chciał dać mu zielonego autka, albo zabrał czerwony klocek. Dla dorosłych może wydawać się to dosyć zabawne i błahe. Jest to normalne zachowanie dzieci w wieku przedszkolnym często lekceważone przez rodziców, ze względu na zmieniającą się co dzień sytuację. Jednak uczucia temu towarzyszące są REALNE. Istnieją tu i teraz. Ciężko zrozumieć, że każdy z nas się różni, może zrobić nam przykrość, albo mieć inne zdanie, ale pomimo to pozostać naszym przyjacielem. 

 

Rozmowy o uczuciach, mających negatywny wydźwięk, są dla nas trudne. Pomyślcie jak byście określili zazdrość, wstyd, strach czy samotność, a teraz jeszcze spróbujcie przełożyć to na język, który zrozumie trzy – cztero – pięciolatek… Warto więc skorzystać z gotowych, opracowanych rozwiązań. 


Korzystając z subskrypcji otrzymujemy więcej niż pojedynczy spersonalizowany list. Rodzic ma również do dyspozycji pomoc Opiekuna Subskrypcji. Jest to osoba, która pomoże najefektywniej wykorzystać moc spersonalizowanego Postscriptum.

Często, kiedy problem dotyczy najbliższych, ciężko spojrzeć na sytuację krytycznym okiem, odszukać właściwych słów. Dlatego warto zgłosić się po pomoc do indywidualnego Opiekuna.

Wspólnie możemy napisać PS od Tinki, którą zawiodła koleżanka i której jest teraz przykro, albo od Florka, który nie do końca ładnie zachował się wobec przyjaciela i nie wie teraz jak rozwiązać tą sytuację.

Dzięki personalizowanemu PS dajemy dziecku możliwość utożsamiania się z kimś, kto przeżywa podobne rozterki, a wspólna wymiana myśli często prowadzi do rozwiązania problemu bez narzucania gotowych schematów. Dzięki temu dziecko otrzymuje WSPARCIE, które jest istotnym elementem szczęśliwego dzieciństwa. Uczy się również rozwiązywać problemy, co dodatkowo napawa dumą i podnosi poczucie własnej wartości.

Tak oto możemy z dzieckiem przebrnąć przez codzienne rozterki przyjaźni, ale nie tylko.

Zdarzają nam się uczucia, które powodują, że nie zawsze zachowujemy się tak, jakby tego oczekiwał od nas przyjaciel. Często postępujemy w codziennym życiu impulsywnie, zarówno jako dzieci jak i jako dorośli. 

Listy dają możliwość spojrzenia na całą sytuację z zachowaniem odstępu czasowego. Pozwalają nabrać dystansu. Wszystko na poziomie relacji z przyjacielem, ale całość można przenieść również na relacje z rodzeństwem, bo przecież cudownie jest kiedy brat czy siostra stają się również najlepszym przyjacielem, z którym czasem się kłócimy, ale potrafimy się odnaleźć i pogodzić. Personalizowany PS pomaga w różnych sytuacjach życiowych, uczy odczytywać emocje, wspiera, bawi, a przede wszystkim buduje pozytywną relację.


Karolina Wachel

Jeśli szukasz sposobów na kształtowanie pozytywnych relacji z dzieckiem, potrzebujesz wsparcia w trudach rodzicielskich lub czujesz, że możesz wesprzeć innych - dołącz do naszej grupy na Facebooku „Strefa Rodzica” – pomóżmy sobie wzajemnie.