PS - Przyjaciel zmienia szkołę

Dzieci budują z klocków

Jak wesprzeć dziecko, którego przyjaciel zmienia szkołę? Jak poradzić sobie ze stratą przyjaciółki?

Często rodzice zgłaszają się z prośbą o pomoc, kiedy ich dziecko zmienia szkołę. Każdy wie, że potrzebne jest wówczas wsparcie, zwłaszcza jeśli dzieje się to w środku roku szkolnego i łączy się z przeprowadzką.

A co z dziećmi, które zostają w starej szkole? Czy ich takie zmiany nie dotyczą? Czy im nie jest potrzebna pomoc?

Otóż wciąż za mało poświęcamy uwagi i wsparcia dzieciom, które tracą przyjaciela z powodu przeprowadzki. Nie każdy potrafi powiedzieć: „Mamo jest mi przykro, że mój przyjaciel zmienia szkołę.”, albo „Boję się, że w szkole nie będzie już tak samo”.

To są realne problemy dzieci, których przyjaciel szkolny zmienia szkołę. Nie jest to odpowiednia chwila na mówienie „nic się nie zmieni”, „przecież reszta kolegów zostaje”, „możecie spotykać się po szkole, to nie problem”. Takie lekceważenie uczuć dziecka może powodować krok w tył przy budowaniu relacji w rodzinie.

Jak więc pomóc takiemu dziecku? Czy warto udzielić mu wsparcia?

Oczywiście, że warto, a nawet trzeba wesprzeć takie dziecko. Tłamszenie emocji może powodować wiele szkód w młodym organizmie.

Chciałabym wam zaproponować wsparcie przy pomocy postscriptum pisanego przez Tinkę lub Florka.

List do dziecka

 Tutaj znajdziesz list rozpoczynający Waszą wspólną Przygodę Listową.

Przykład 1

Pisałeś mi ostatnio, że Twój kolega zmienia szkołę. To przykre. Obawiasz się, że teraz przerwy w szkole nie będą takie same i z pewnością masz rację. Ale może ktoś jeszcze w klasie bardzo tęskni za przyjacielem, może warto porozmawiać z tym kimś – to może być początek kolejnej przyjaźni. Pamiętaj też, że do swojego przyjaciela możesz napisać list, tak jak do mnie (można w nim opowiedzieć dużo więcej niż w zwykłym SMS-ie).
 

Przykład 2

Słyszałam, że Twoja przyjaciółka zmienia szkołę. To dla Ciebie pewnie trudny czas. Masz prawo czuć się źle i może być Ci bardzo smutno. Ja też kiedyś miałam taką sytuację. Moja przyjaciółka przeprowadziła się i zmieniła szkołę. Pisałyśmy do siebie, ale i tak było mi bardzo smutno. Z czasem zaczęło mi się polepszać. Mama mi powiedziała, że to przez to, że po każdej burzy wychodzi słońce. Zobaczysz Tobie też czas pomoże i zrobi Ci się lepiej. Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz pisać listy do swojej przyjaciółki, opowiesz w nich dużo więcej niż w zwykłym SMS-ie.

 

Jeśli nie znajdziecie tego, czego potrzebujecie piszcie śmiało poprzez zakładkę kontakt, lub bezpośrednio na adres mailowy: strefa.rodzica@jagodowystempel.pl, a wówczas nasi specjaliści pomogą Wam odpowiednio dostosować narzędzie do Waszej indywidualnej sytuacji.

Karolina Wachel

Jeśli szukasz sposobów na kształtowanie pozytywnych relacji z dzieckiem, potrzebujesz wsparcia w trudach rodzicielskich lub czujesz, że możesz wesprzeć innych - dołącz do naszej grupy na Facebooku „Strefa Rodzica” – pomóżmy sobie wzajemnie