PS - Okulary

Dziecko musi nosić okulary

Jak wesprzeć dziecko, które musi zacząć nosić okulary?

Pierwsze okulary dla dziecka to spore wyzwanie. Nie wszystkie dzieci są w stanie zaakceptować fakt, że ich wygląd się zmieni. Obawiają się wyzwisk kolegów, ale również zmiany sposobu życia – utrudnień w uprawianiu sportu itp.

W zależności od wieku, samo dbanie o okulary może stanowić wyzwanie.

Listy od Jagodowego Stempla pomagają dzieciom nie tylko w budowaniu relacji z najbliższymi. Często są również pomocne przy codziennych, małych i dużych problemach dzieci.

List do dziecka

 Tutaj znajdziesz list rozpoczynający Waszą wspólną Przygodę Listową.

 

 

Weźmy, np. czas, kiedy dziecko dowiaduje się, że powinno zacząć nosić okulary. Odczuwa stres, często niechęć. Problemem jest dopilnowanie dziecka, aby te okulary nosiło regularnie.

Często nie wystarczają pochwały najbliższych, zdania typu: „przecież ci tak ładnie w tych okularkach” – na niewiele się zdają.

Dziecko w takich momentach potrzebuje nie tylko aprobaty, ale również zrozumienia.

Pomoże w tym odpowiednio napisane postscriptum, w którym można zawrzeć wszystko, co najważniejsze. Pisząc postscriptum skierowane do dziecka, które zmaga się z samoakceptacją swojego nowego wizerunku oraz ze zmianą sposobu życia, ma do zaakceptowania pewne ograniczenia (często występujące jedynie w jego mniemaniu), należy pamiętać, aby wyrazić aprobatę towarzyszących mu uczuć. Każdy ma prawo w takiej sytuacji czuć obawę przed odrzuceniem, niemoc, zwykłe niezadowolenie. Często są one tak rozdmuchane, że przysłaniają radość, którą można odnaleźć w tworzeniu swojego nowego wizerunku. 

Zacznijmy więc od przedstawienia pokrewnej sytuacji, wyraźmy te wszystkie odczucia. Jednakże postarajmy się całość zakończyć pozytywnym aspektem.

Przykład:

Franek zaczął nosić okulary. Ty wiesz, co on przeżywał. Bał się, że będzie wyglądał śmiesznie i że nie będzie już mógł grać w piłkę. Nie wyobrażasz sobie, jaką teraz ma super stylówkę. Wygląda rewelacyjnie, a do tego jest teraz jeszcze lepszy w piłkę, bo lepiej widzi wszystko, co się dzieje na boisku. Na początku nie wiedział jak dbać o okulary, ale teraz ma specjalną ściereczkę do wycierania szkieł i kolorowy pojemnik, w którym okulary są bezpieczne. A ty, co myślisz o okularach? Warto je nosić? Franek powiedział mi, że jeśli będzie zawsze zakładał okulary, to jego wzrok nie będzie się pogarszał, a to bardzo ważne. 

 

Jeśli nie znajdziecie tego, czego potrzebujecie piszcie śmiało poprzez zakładkę kontakt, lub bezpośrednio na adres mailowy: strefa.rodzica@jagodowystempel.pl, a wówczas nasi specjaliści pomogą Wam odpowiednio dostosować narzędzie do Waszej indywidualnej sytuacji.

Karolina Wachel

Jeśli szukasz sposobów na kształtowanie pozytywnych relacji z dzieckiem, potrzebujesz wsparcia w trudach rodzicielskich lub czujesz, że możesz wesprzeć innych - dołącz do naszej grupy na Facebooku „Strefa Rodzica” – pomóżmy sobie wzajemnie