Czy w dzisiejszych czasach warto pisać tradycyjne listy?

Wydawało by się, że w dzisiejszych czasach pisanie listów stało się zbędne. Nic bardziej mylnego. Tak jak podczas pandemii COVID-19 przekonaliśmy się, że żaden videochat nie zastąpi osobistego spotkania face to face, tak samo żaden SMS, komunikator czy mail nie zastąpi tradycyjnie napisanego listu.

Zastanawialiście się, co takiego daje nam ręczne napisanie listu?

listy do dzieci

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że tworząc nasze małe dzieło, przygotowując je do wysłania, oddajemy kawałek siebie. Poświęcony czas to jeden z najcenniejszych elementów. Zatrzymanie się, zejście ze ścieżki pośpiechu, przeklikiwania myśli z użyciem słów podstawianych przez słownik daje nam poczucie wolności wyrażania myśli, a należy zaznaczyć, że nie jest to łatwe.

To właśnie ręcznie pisane listów uczy nas poprawnego budowania zdań, pięknego wyrażania siebie, bez blokady spowodowanej stresem, w zaciszu własnego domu.

Wielu dorosłych zapomniało już jak wygląda tradycyjny list, a jeszcze więcej dzieci w ogóle nie ma pojęcia, że taki list istnieje. Wspólne tworzenie listu zacieśnia więź między rodzicem a dzieckiem. Dzieci poznają i uczą się ważnych elementów korespondencji – budowy listu, zwrotów grzecznościowych, adresowania koperty itp.

Należy zaznaczyć, że jest to również świetne narzędzie do pracy nad rozwijaniem inteligencji emocjonalnej. Inteligencja emocjonalna to między innymi umiejętność rozpoznawania emocji, panowania nad nimi w różnych sytuacjach, zdolność radzenia sobie ze stresem czy też pracowania pod presją – to jeden z najważniejszych rodzajów inteligencji, ponieważ to te zdolności stawiają nas wyżej od maszyn. To zdolności, które już teraz poszukiwane są u kandydatów do pracy, a z biegiem czasu stają się coraz ważniejsze. Pomagając dziecku rozwijać strefę inteligencji emocjonalnej zapewniamy mu więc lepszą przyszłość.

Posiadanie przez dziecko listowego przyjaciela daje kolejne plusy. Rodzice często zdają sobie sprawę z tego, że dzieci nie wszystko chcą powiedzieć najbliższym. Zostają więc ze swoimi zagwostkami same, a one piętrzą się w małych główkach, rosnąc do rangi olbrzymich problemów. Listowy przyjaciel staje się więc wsparciem, daje możliwość wyżalenia się, spytania o radę bez wstydu, że spotka się go idącego korytarzem szkolnym i wygadania przez niego wszelkich sekretów najbliższym. Taki ktoś jak Tinka czy Florek stają się bezpieczną przystanią – spowiednikami sekretów i przynoszą ulgę w ciężkich dla dziecka chwilach.

Jak widać sporo tych plusów, a to jeszcze nie wszystko.

Samo pisanie listu poprawia umiejętności motoryczne. Coraz ciężej jest zachęcić dzieci do ćwiczenia pisania w postaci nudnych już szlaczków – linijka w linijkę takich samych i bez większego sensu. Pisząc list do przyjaciela dzieci same sięgają za pióro i ćwiczą nie wiedząc jak ważne to ćwiczenia. Kilka linijek szlaczków sprawia problem, a starannie napisany kilku stronicowy list to sama przyjemność. Ozdabianie go, rysowanie, kolorowanie to również forma ćwiczeń motorycznych.

 

Personalizowane listy do dzieci

 

Pisząc list przekazujemy informacje bardziej szczegółowo aniżeli pisząc maila. Dzieci początkowo przy wsparciu rodziców uczą się stosować ozdobniki językowe, formułowania myśli w składne i logiczne zdania, tak aby w późniejszym czasie samodzielnie wykorzystać nowe umiejętności na przykład podczas lekcji języka polskiego.

Kolejnym już walorem jest też czas oczekiwania na odpowiedź. Dzieci często wracają myślami do tego, czy listowy przyjaciel otrzymał już list, czy odpisze, no i najważniejsze – kiedy ta odpowiedź przyjdzie. Czas oczekiwania uczy cierpliwości, a radość z otwarcia listu jest nieporównywalnie większa niż w przypadku maila. Ćwiczenie czytania pisanego odręcznie pisma to kolejny element, którego nie dadzą nam nawet książki.

Pisanie tradycyjnych listów ma więc sporo walorów, których nie sposób zastąpić. Wspólnie spędzony z dzieckiem czas z piórem nad kartką papieru stanowi piękne wspomnienie, do którego będzie można wrócić wyciągając z dna szuflady paczuszkę otrzymywanych listów.


Karolina Wachel

Zapraszamy do Przygody Listowej, wciągającej historii o przygodach Tinki i Florka w odcinkach wysyłanych tradycyjnym listem od bohatera! Przesyłka jest personalizowana i to Ty masz pełny wpływ na zakres personalizacji! Jeśli chcesz wypróbować taka formę edukacyjnej zabawy polecamy Pakiet Startowy w promocyjnej cenie!